Wi-Fi 6 Nedir?

Wi-Fi 6 Nedir?

Günümüzde kablosuz ağlar her yanımızı sarmış durumda. Hemen hemen herkes cep telefonu, tablet veya laptopa sahip ve kullandığımız Netflix, Youtube, Udemy vb. uygulamalar artık daha fazla hız ve bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. Artık bir kablosuz erişim noktasına (AP) aynı anda daha fazla cihaz bağlanmakta.

Wi-Fi (Wireless Fidelity) 6 bugüne kadar yayınlamış en hızlı kablosuz ağ standardıdır. Bildiğiniz gibi kablosuz (wireless) ağ standartları IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers ) 802.11 ile açıklanmıştır. IEEE 802.11 kablosuz ağ standartları şimdiye kadar harfler ile ifade ediliyordu. 802.11 a, 802.11 b,  802.11 g, 802.11 n, 802.11 aC gibi. Fakat harf ile ifade kafa karışıklığına neden olduğu için artık wi-fi standartları  1 den başlayarak rakamlarla ifade edilmektedir. Aşağıdaki tabloda mevcut Wi-Fi standartlarının eski ve yeni isimlerini görebilirsiniz.

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere aslında Wi-Fi 6 802.11 ax standardının yeni ismidir. Wi-Fi 6 diğer bazı standartlar gibi 2,4 ve 5 GHz frekanslarında çalışırken Nisan 2020’de omaylanan Wi-Fi 6E ile lisansız 6Ghz frekansını da kullanmak mümkün olacak.

Wi-Fi 6 Ne Kadar Hızlı?

Wi-Fi 6 ideal şartlarda 9,6 Gpbs hız sunmaktadır. Wi-Fi 5 ise  3,5 Gbps hız vaat etmekteydi. Tabi bunların terorik değerler olduğunu ve kullandığımız İnternet bağlantı hızlarını düşündüğümüzde ( Türkiye ortalaması 3,49 Mbps ) oldukça iyi değerler olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Yani İnternet’e çıkış hızımız 100 Mbps fiberle olsa bile, Wi-Fi 6 bize kullanamayacağımız bir hız sunuyor. Tabi  ileride 5G teknolojisi ile 10 Gbps hızlara ulaştığımızda Wi-Fi 6 kullanımı daha anlamlı olacaktır. Tabi gelecek teknolojilere şimdiden uyumlu olmanın kimseye bir zararı olmaz.

Wi-Fi 6, 802.11ax’tan Farklı mı?

Hayır, aslında ikisi de aynı. Yukarıda Wi-Fi 6’nın 802.11ax standardının yeni ismi olduğunu söylemiştik . Wi-Fi Alliance, IEEE 802.11ax standardına atıfta bulunurken “Wi-Fi 6” terimini kullanma amaçlı bir kampanya başlattı. Bu onun altıncı nesil Wi-Fi olduğunu gösterir. Burada amaç, 802.11ax’ın hücresel (5G gibi) kullanılan Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi -Third Generation Partnership Project (3GPP) standartlarına göre daha iyi konumlandırılmasına yardımcı olmak için pazarlama mesajını basitleştirmektir.

Wi-Fi 6, 802.11 ac yani Wi-Fi 5 İle Uyumlu Olacak mı?

Daha önceki Wi-Fi standartları bir önceki çıkan standartla uyumlu çalışacak şekilde geliştiriliyordu. Aynı şekilde Wi-Fi 6 da geriye dönük olarak Wi-Fi 5 cihazları destekleyecek.

WiFi 6  Altı Temel Özelliği Desteklemektedir

Orthogonal frequency division multiple access (OFDMA) , Spektrumu esas olarak frekansa göre ayırır , kanal paylaşımı yoluyla daha yoğun paketlenmiş bir kanal sağlar ve yüksek talep dönemlerinde gecikmeyi azaltır.

Multi-user multiple input, multiple output (MU-MIMO)  , WiFi 6’nın ağdaki birden fazla cihazı aynı anda bağlantı kalitesinde büyük bir düşüş olmadan desteklemesini sağlar.

160 MHz kanal kullanım kapasitesi , mevcut toplam bant genişliğini artırır ve video akışı gibi yüksek bant genişliği kullanım durumlarında daha yüksek hızlar ve daha iyi bağlantı kalitesi sağlar.

Target wake time (TWT) , ağdaki belirli cihazlar ve istasyonlar için belirli uyanma sürelerini belirtir, pil ömrünü ve ağ verimliliğini artırır.

1024-QAM , veri kodlama oranlarını artırır ve % 35’e kadar daha hızlı kodlama oranlarına izin verir ve genel olarak ağ hızını artırır.

İletim ışını oluşturma , konsantre sinyalleri hedef bir yere odaklayarak WiFi’nin menzilini artırır.

Wi-Fi 6 Daha Güvenli mi?

KRACK zafiyetinin keşfi ile WPA2 protokolünün güvenli olmadığı tespit edildi. W-Fi standartları WPA3 adlı yeni bir güvenlik protokolü ile en büyük güvenlik güncellemesini almaya başladı . WPA3, bilgisayar korsanlarının kaba kuvvet ve sözlük listesi saldırıları ile şifreleri kırmasını zorlaştırır ve bilgisayar korsanları bu bilgileri elde etmeyi başarsa bile bazı verileri daha az kullanışlı hale getirir. Mevcut cihazlar ve yönlendiriciler WPA3’ü destekleyebilir, ancak isteğe bağlıdır. Bir Wi-Fi 6 cihazının Wi-Fi Alliance’tan sertifika alması için WPA3 gereklidir.

Wi-Fi 6 Hayatımıza Ne Zaman Girecek?

Yukarıda da bahsetmiştik İnternet bağlantı hızlarımız artmadıkça ve 5G gibi teknolojileri kullanmadıkça Wi-Fi 6’nın farklarının hayatımıza etkilerini çok göremeyeceğiz.  Bugün birçok Iphone ve Samsung telefon modeli Wi-Fi 6 desteklemektedir. Kısacası çoğu insanın bir WiFi 6 yönlendirici satın alması için henüz pek bir neden yok. Ayrıca şu an Wi-Fi 6 destekli yönlendiriciler diğerlerine göre daha pahalı. İleride uygun fiyatlara düştüklerinde ve İnternet hızları artığında ve evlerimizde daha fazla IoT cihazı olduğunda daha çok Wi-Fi 6 destekli cihaz kullanıyor olacağız.

Wifispot'u Hemen Ücretsiz Dene!

5651 Yasasının gerekliliklerini karşılamak için bizimle hemen iletişime geçebilir yada demo talep formunu doldurabilirsiniz.