Kahve Satayım Derken Nezarete Düşmeyin

Günümüzde birçok kafe ve restoranda müşterilere ücretsiz wi-fi hizmeti sunuluyor. Eğer siz de müşterilerine ücretsiz wi-fi hizmeti sunan ama bunu kayıt altına almayan bir kafe veya restoran işletmecisi iseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

İnternet kullanımın toplu yapıldığı yerlerde örneğin kafe ve restoranlarda bu kullanım ile ilgili kayıtların tutulması dünyanın bir çok ülkesinde zorunlu tutulmuştur. Örneğin geçen hafta basına yansıyan haberlere (https://www.zdnet.com/article/five-bar-and-cafe-owners-arrested-in-france-for-running-no-log-wifi-networks/ ) göre Fransa’da 5 kafe ve bar yöneticisi müşterilerine sundukları wi-fi hizmeti için kayıt tutmadıklarından dolayı göz altına alındı. Fransa’da 14 yıl önce yayınlanan kanuna göre göz altına alınan  kafe ve bar yöneticileri böyle bir kanunundan haberdar olmadıklarını belirttiler. Tabi bir kanundan haberdar olmamak mazeret olarak kabul edilmiyor. Fransa’da 2006 yılında yayınlanan yasaya göre bir ihlal durumunda 1 yıla kadar hapis ve 375.000 € para cezası verilebiliyor.

Güzel haber Fransa’daki kafe işletmecileri sorgudan sonra serbest bırakıldı ama her zaman aynı şansa sahip olamayabilirler.

Ülkemizde de aynen Fransa’da olduğu gibi bir kanun bulunuyor. 2007 yılında yayınlanan 5651 sayılı Internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile kafe ve restoran gibi toplu internet kullanımın olduğu yerlerde bu kullanımlara ait kayıtların tutulması ve 1 yıl saklanması zorunlu kılınıyor. Yine yasaya uymayanlar hakkında 15000 TL’den 100000 TL’ye kadar para cezaları uygulanabiliyor. Para cezasının yanında işletmenin faaliyetlerinin geçici süreyle durdurulması da mümkün olmaktadır.

5651 Loglama Çözümümüz

Eğer siz de müşterilerinize ücretsiz wi-fi hizmeti sunmak ama bunu kanunlara uygun bir şekilde yapmak istiyorsanız sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Sunduğumuz bulut tabanlı wi-fi hizmetiyle sadece kanunlara uygun ücretsiz wi-fi hizmeti sunmanın yanında müşterileriniz için sadakat programları düzenleyebilirsiniz.

Sunduğumuz hizmetler ve daha fazlası için bir telefon kadar yakınız. 0 212 988 16 35

Wifispot'u Hemen Ücretsiz Dene!

5651 Yasasının gerekliliklerini karşılamak için bizimle hemen iletişime geçebilir yada demo talep formunu doldurabilirsiniz.