WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

İşletmeniz Siber Saldırılara Ne Kadar Dayanıklı?

Siber saldırı teriminin literatüre girmesi çok uzun bir zaman dilimi önce gerçekleşmiştir. Ancak eskiden devletler, askeri araştırmalar, ar-ge çalışmaları, akademik çalışmalar, uzay araştırmaları ve çok gizli belgelere erişim seviyesinde yapılan siber saldırılar, günümüzde orta ve büyük ölçekli kurumları bile ilgilendirmektedir. Özellikle sosyal medyada yaygınlaşan kişisel bilgi paylaşımı, sohbet uygulamaları, mobil cihazlardan ve bilgisayarlar üzerinden yapılan bankacılık işlemleri, kredi kartı pos ödemeleri orta ve büyük ölçekli kurumların siber saldırılara maruz kalmasına sebep olur. Ayrıca herhangi bir siber saldırı sonucunda, kurum için hayati önem arz eden dosyalar erişilemeyecek şekilde silinebilir veya kullanılamaz hale gelebilir.

Bazı siber saldırılarda dosyaların bir daha erişilemez hale gelmesi ile birlikte bilgisayar ve ağ sisteminin de büyük hasar aldığı not edilmiştir. Bu durum çoğu zaman kurumlara maddi zararın yanında müşteri taraflı güven problemi de yaşatmaktadır. Siber saldırıların birçoğu ortak ağ üzerinden gelmektedir. Ağ üzerinden diğer bir bilgisayara erişip verileri görebilmek, silmek veya kopyalamak da siber saldırı faaliyetleri kapsamında değerlendirilir.

Ayrıca sahte e-postalar, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar da siber saldırının farklı çeşitlerindendir. Son yıllarda ise fidye yazılımı adı verilen ajanlar ile siber saldırılar düzenlenmektedir. Bu fidye yazılımları, sistemde yer alan hemen hemen bütün dosyaları kilitler ve kilidin kaldırılmasını sağlayan şifre için yüksek bir ücret talep ederler. Şifrelenen dosyalar arasında kritik finansal bilgileriniz veya müşteri dökümleriniz olabilir. Her geçen gün gelişen siber saldırılara karşı yeni çözümler üretilmektedir. Kurumların mutlaka geçerli bir antivirüs yazılımı kullanması, e-posta filtrelerinden faydalanması riski büyük ölçüde azaltır. Ayrıca önemli verilerin bilgisayar sabit sürücüsüyle birlikte güvenilir bir bulut sürücüsünde tutulması hatta gerekirse taşınabilir diskte bir kopyasının tutulması son derece faydalı olacaktır.

Ayrıca kamuya açık internet hizmeti sunan kurumların, güvenlik açığını minimize etmesi için Hotspot teknolojisinden faydalanması gerekir. Yetkisiz erişimleri filtreleyebilmek, ağ üzerindeki trafiği kaydetmek, ağa kayıtlı olan kullanıcılar üzerinde işlem yapabilmek ancak gelişmiş bir altyapı sunan Hotspot sistemleri sağlanabilir. Firewall kullanımına ihtiyaç duymayan Wifispot altyapısı, hem kurumların hem de müşterilerin ve ziyaretçilerin ağda güvenli bir şekilde gezinebilmesi için gelişmiş güvenlik önlemleri barındırır.

Post a Comment