İşletmeler için Firewall Gerekli Midir?

Firewall Ne Demek?

Bilgisayar sistemleri için üretilen güvenlik duvarı sistemlerine firewall denir. Bu güvenlik duvarının cihazları ise bu yazılımların makul donanımlarla bir araya getirilerek üretilmesinden oluşturulmuştur. Firewall kelimesinin Türkçede ki karşılığı  “güvenlik duvarı” olarak geçer. Firewall sistemleri yani güvenlik duvarları, gelen ve aynı zamanda giden bütün ağ kontrollerini yaparak belirli süzgeçlerden geçirerek, ağ gidiş gelişinin içerisindeki kötü faaliyetleri engellemeyi hedefler. Bu sayede ağ güvenliği kontrol altına alınır.

Firewall Nasıl Çalışır?

Firewall yazılımları ya da cihazları asıl olarak kullanmakta olduğumuz ağı, güvensiz (İnternet gibi dış) ağlar üzerinden gelebilecek kötü trafiğe ve saldırganlara karşı esirgemek hedeflemektedir. Bu korumayı temin ederken üstünde gösterilmiş ola ayrıcalıklı kuralları kullanarak internet geliş gidişini kontrol eder. Şayet güvenlik duvarı, güvenlik siyasetinize ters bir ağ (network) geliş gidişi fark ederse ağınıza ulaşmasına engel olup korunaklı bir tabaka sağlar ve bu trafiği kullanım dışı bırakır. Güvenlik duvarı cihazları yalnız müsaade edilen trafiğin geçebileceği ayrıcalıklı bir katman ortaya çıkarır. İnternetten faydalanarak ev içi ya da şirket ağınız arasındaki iletişimin düzeyini denetleyerek çalışırlar.

İşletmeler İçin Firewall Cihazlarının Önemi:

İnsanoğlunun teknolojide ki engellenemez yol alışı akıllı telefonlar, akıllı bileklikler, akıllı televizyonlar, bilgisayarlar ve bunun gibi bir hayli teknolojik ürün ve hizmeti sayesinde aldığımız tüm dalları da varyasyona mecbur ediyor.

Siber saldırı yapanlar, kötü maksatlı hackerler ve neredeyse birçok farklı risk internet ortamına giriş yaptığımız süreden itibaren önümüze çıkıyor. Sadece şahıslar değil aynı zamanda kurum ve kuruluşlarda bir diğer söylemle cafe, hastane, restoranlar, havaalanları, özellikle toplumun çoğunlukta bulunduğu birçok alanlarda, işletme de bu saldırılardan payını alıyor. Siber saldırı yapanlar sürekli olarak tekniklerini güncelliyor ve yenilenen teknoloji ile birlikte saldırı yapanlarda kendi yöntemlerini güncellemek için çalışıyorlar.

İşletmemizi Siber Saldırılara Karşı Nasıl Korumalıyız?

Küçük bir işletme olmanız ya da orta dereceli bir kobi olmanız bir şeyi değiştirmiyor, bir ağını var ise ve çalışanlarınız bu ağ aracılığıyla internette geziniyor ise tehlike altında olabileceğinizi unutmamalısınız.

Bu tehlikelere karşı korunmanın en önemli yolu sahip olduğunuz ağ modeline bir UTM cihazı yerleştirmeyle başlar.

  • Çalışanların bilinçsiz bir şekilde internette gezinmeleri
  • Virüs, trojan ve bunun gibi birçok zararlı yazılım saldırıları
  • Wi-Fi üzerinden gelen saldırılar
  • İç ağına sızmak isteyen siber saldırganlar
  • Kamera ve benzeri sistemleriniz

Wifispot'u Hemen Ücretsiz Dene!

5651 Yasasının gerekliliklerini karşılamak için bizimle hemen iletişime geçebilir yada demo talep formunu doldurabilirsiniz.