WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

İnternet Log Tutma Nasıl Yapılır?

Log tutma, genellikle bilişim sektöründe kullanılan teknik bir terimdir. Sistem üzerindeki hataların, işlemlerin, giriş ve çıkışların ve hareketlerin tamamının bir veri merkezine gerekli bilgiler ile birlikte kaydedilmesi log tutma olarak adlandırılıyor. İnternetin bankacılık, sosyal medya, bilgi paylaşımı, iletişim, alışveriş ve daha sayamayacağımız birçok alanda sunduğu kolaylıklar ile birlikte hayatımıza nüfuz ettiği şüphesiz bir gerçek olarak biliniyor. Tüm bu kolaylıkların yanında kişisel bilgilerimiz de internet ağı üzerinde yer alabilecek veriler arasında yer alıyor. Bu da bir takım güvenlik risklerinin ve kişisel gizlilik hakkının ihlali gibi siber suçların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Kamuya açık alanlarda sunulan ücretli veya ücretsiz internet hizmeti için 5651 sayılı kişisel bilgilerin korunması kanunu uygulanıyor. Bu kanun gereği, kafe, otel, hastane, okul, restoran, hava alanı gibi kamuya açık alanlarda sunulan internet hizmetinin kayıt altında tutulması gerekiyor. Kaydedilen bilgiler arasında internet trafiği, erişim tarihi, erişilen veya erişilmeye çalışılan siteler, cihaza ait MAC adresi ve IP adresi bilgileri yer alıyor. Böylece kamuya açık alanlarda işlenebilecek herhangi bir siber suçtan, hizmeti sunan kişi veya kurum ile birlikte suça katılımı olmayan diğer kişiler sorumlu tutulmuyor.

Kanun gereği zorunlu olan internet log tutma işlemi için iki farklı seçenek buluyor. Log tutma işlemi Firewall adı verilen donanım ekipmanı ile yapılabildiği gibi, Access Point’ler ile entegre çalışan yazılımlar ile de yapılabiliyor. Firewall cihazı, internet hizmeti sunulan mekânın en uç yönlendiricisinden sonra konumlandırılıyor. Hem güvenlik amaçlı hem de log tutma amaçlı kullanılan Firewall cihazları, tüm ağ trafiğini kayıt altında tutmakla beraber, ağ saldırılarına ve yetkisiz erişim için yapılan girişimlere karşı da savunma sağlıyor.

İnternet log tutma işleminin yapılabilmesi için diğer bir yöntem ise Wifispot gibi yazılımların kullanılmasıdır. Bu yazılımlar, teorik olarak Firewall cihazının yaptığı tüm işi herhangi bir donanım ekipmanına ihtiyaç duymadan yapıyor. Ayrıca birçok güvenlik ve yönetim seçeneği de bu yazılımlar ile birlikte sunuluyor. İnternete erişen her bir cihazın eriştiği web siteleri, ağa giriş ve çıkış saati, cihaza ait MAC ve IP adresleri bulut sunucularında en az 2 yıl süreyle saklanıyor ve kullanılan HASH algoritmaları sayesinde değiştirilmesi imkânsız oluyor. Kanunu bir zorunluluk olan internet log tutma işlemi, WifiSpot ile kolayca yapılabiliyor.

Post a Comment