WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

İnternet Kısıtlamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son günlerde Türkiye’deki en güncel konulardan biri olan internet kısıtlamaları ve erişim engelleri; kullanıcıların internet deneyimlerini sekteye uğratan bir etken olarak öne çıkmaktadır. Politik ve siyasi nedenlerden dolayı belirli dönemlerde büyük sosyal medya portallarına, Vikipedi gibi kapsamlı ansiklopedi sitelerine gelen yasaklar, kullanıcılar için son derece zorlayıcı olabilmektedir. Her ne kadar politik olsa da toplumun bilgi alma ve online iletişim kurma özgürlüğünü darbe vuran bu kısıtlamalar yüzünden kullanıcıların internet üzerinde alternatif kaynaklara yöneldiğini söylemek yanlış olmaz.

İnternet Kısıtlamalarının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternet kısıtlamaları, belirli web siteleri ya da uygulamalara erişim engelleri; politik ve sosyal nedenlerden kaynaklanan yasal gereksinimler olarak öne çıkarlar. Bu bağlamda internet üzerinde uygulanan erişim kısıtlamaları, genel olarak kullanıcıların internet aktivitelerinin denetlenmesi ve kontrol edilmesi açısından fayda sağlarlar. Özellikle internet üzerinde yasal olmayan ticari kuruluşların, cinsel ve ahlaki açıdan zararlı olabilecek içerik paylaşımı yapan web sitelerinin aktivitelerinin engellenmesi, toplum ahlakının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra belirli zaman dilimlerin Twitter, Youtube, Vikipedi gibi büyük bilgi ve içerik paylaşım alanlarının kısıtlanması da toplumun bilgi alma özgürlüğünü zedeleyen bir uygulamadır.

Şirketler İnternet Filtreleme Uygulamaları Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Yasal zorunluluklardan kaynaklanan erişim engellerinin haricinde kurumsal şirketler de vardiya saatleri içerisinde çalışanların internet kullanımlarını denetlemek amacıyla internet filtreleme programları kullanabilirler. Bu gibi programlar sayesinde vardiya saatlerinde kullanıcılar şirket bilgisayarları ya da şirket ağı üzerinden belirlenen sitelere erişim engeli alırlar. Bahsi geçen erişim engeli sayesinde çalışanların iş verimini düşüren internet kullanımın önüne geçilmiş olur.

Tüm bunların yanı sıra şirket içerisinde internet filtreleme programları, zararlı olabilecek internet sitelerinden gelecek olan içeriklerin engellenmesine da olanak verir. Bu sayede herhangi bir organizasyondaki şirket ağı katılımcıları, internetteki faaliyetlerini daha güvenli bir şekilde sürdürebilirler. Özellikle şirket çalışanları için zararlı olabilecek olan içeriklerin engellenmesi, şirket ağının asıl işlevine daha sağlam odaklanmasına olanak verir. Dolayısıyla vardiya saatleri içerisinde internet kullanımı en verimli olacak şekilde denetlenmiş olur.

Post a Comment