WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

İnternet Kısıtlama Programı Nasıl Çalışır?

İnternet, günümüzde sınırsız bilgiye erişmek için kullanılan en büyük kaynaktır. Bilgi edinmenin yanında internet artık günlük yaşamın her alanında kullanılıyor. Gelişen yazılım teknolojileri sayesinde birçok uygulama internet üzerinden interaktif olarak çalışıyor. Örneğin borsa takip uygulamaları, bankacılık yazılımları, şirketler için İK ve depo yönetim yazılımları internet üzerinden aktif olarak kullanılabiliyor. Son zamanlarda ise gelişen bulut teknolojilerinin gerçek zamanlı uygulamalar ile birlikte çalışabilmesi ile şirketler için internet kullanımı farklı bir boyut kazanıyor.

İnternet, her türlü bilginin bulunduğu devasa bir ortam olarak yaklaşık 4 milyar kişiye hizmet veriyor. Bu denli büyük bir yapıda faydalı içerikler olabileceği gibi, zaman ve kaynak tüketimine neden olabilecek zararlı içerikler de yer alıyor. Tüm bu şartlar bir araya geldiğinde şirketler için filtreleme çözümleri önem kazanıyor. Filtreleme, bir merkezden yönetilen ve ağdaki tüm trafiği yöneticinin isteği doğrultusunda bazı adresler için kısıtlayan bir sistem olarak biliniyor. Filtreleme, zaman ve kaynak yönetimi için çok önemli olmakla beraber farklı yazılım ve donanım yöntemleri ile yapılabiliyor.

Belirli web sitelerinin, IP adreslerinin ve alan adlarının filtrelenebilmesi için farklı yöntemler bulunuyor. Çoğu Router ve Access Point, yönetim aracı üzerinde içerik filtrelemesi için kullanıcılara engelleme modülü sunuyor. Bu modül ile birlikte kullanıcı için belirli bir sertifikaya sahip (https v.s) siteleri engelleyebilme, belirli ülkelerin domain adresine sahip alan adlarını engelleyebilme gibi seçenekler sunuluyor. Böylece şirketler için internet filtreleme işlemi kolayca yapılabiliyor ve ağa erişen kişilerin interneti amaç dışı kullanabilmesinin önüne geçiliyor.

Güçlü bir yazılım desteği sunan Firewall’lar da internet içeriklerinin filtrelenebilmesi için başarılı bir şekilde kullanılabiliyor. Ağ altyapısının uygulama katmanında çalışan WifiSpot cihazları, ağın genel güvenliğini sağlamanın yanında, internet trafiğini paket bazında kontrol ederek, yönetici tarafından belirlenen sitelerin dışındaki tüm diğer alan adlarını erişime kapatabiliyor. Ayrıca tersi durumda da sadece belirtilen adresler için engelleme sağlayan “kara liste” seçeneği de WifiSpot cihazları ile kullanılabiliyor. Böylece internet erişimi filtrelenerek hem internet ağının kullanıcılar arasında daha verimli kullanılabilmesi sağlanıyor hem de amaç dışı erişimlerin önüne geçilebiliyor.

Post a Comment