WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

İnternet Filtreleri Ne İşe Yarar?

Yaşadığımız çağın olmazsa olmazları arasında internet kullanımı yer almaktadır. Günümüzde internet üzerinden haberleri okumak, internet bankacılığını kullanmak, maç sonuçlarını takip etmek gibi çok sayıda işi yapabilmekteyiz. Bu denli yoğun vakit geçirdiğimiz internet, oldukça faydalı içerikler barındırdığı gibi son derece zararlı içeriklere de ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla internetin faydalarından yararlanırken, zararlarından etkilenmemek için çeşitli yollar kullanmak gerekir. Özellikle gençlerin internetin zararlarından etkilenmemesi için internet filtreleri geliştirilmiştir.

İnternet Filtreleri

İnternet filtreleri, internette yer alan uygunsuz ve tehlikeli içerikten etkilenmemek amacıyla kullanılırlar. Günümüzde özellikle okul, kütüphane gibi gençlerin yoğun şekilde bulunduğu yerlerde yoğun bir şekilde internet filtreleri kullanılır. İnternet filtreleri, genel itibariyle kullanıcının girdiği siteleri, sitelerin isimlerini, sitelerde yer alan yazıları ve resimleri analiz eder. Bu analiz neticesinde kişiyi olumsuz etkileyeceğini öngördüğü sitelerin içeriğine erişilmesini engeller.

Eskiden internet filtre programları oldukça basit yapıdaydı. Dolayısıyla beklenen etki alınamıyor ve erişilmemesi gereken içeriğe kolay bir şekilde erişilebiliyordu. Günümüzde ise teknolojinin de gelişmesiyle internet filtre programları çok daha efektif hale geldi. Özellikle hızlı bir şekilde görüntü üzerinde yapılan analizler ile kullanıcının erişebileceği muhtemel zararlı içerikler tespit ediliyor ve kullanıcıların bu içeriklere erişmesi engelleniyor.

İnternet Filtrelerinin Faydaları

İnternet filtreleri zararlı içeriğe erişimi engellediği gibi girilen sitelerde analiz yaparak bilgisayarınıza virüs, trojan gibi zararlı bileşenlerin bulaşmasını da engelliyor. Bu sayede bilgisayarınız zarar görmeden gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Geçmişte, internet filtreleri ile alakalı karşılaşılabilen en önemli sorunların başında internet hızının yavaşlaması gelmekteydi. Eskiden internet filtresi, interneti ciddi şekilde yavaşlattığından dolayı kullanımı cazip gelmemekteydi. Günümüzde ise internet filtreleri oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Bu özellikleri sayesinde son derece hızlı bir şekilde kontrolleri gerçekleştirebiliyorlar. Bu sayede internet hızınızda herhangi bir sıkıntı meydana gelmeden güvenli bir internet deneyimi yaşayabiliyorsunuz

Post a Comment