WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

Hotspot Access Point Nedir?

Hotspot teknolojisi, kamuya açık alanlarda Wi-Fi bağlantı modeli kullanılarak internet hizmeti sunulmasını sağlar. Hotspot teknolojisi sayesinde çok kullanıcılı internet hizmeti sunulan yerlerde sistemin yönetimi kolaylaştırılır. Ayrıca sinyal mesafesi genişletilerek, sistemin kullanılabilirliğinin artırılması da Hotspot kullanılmasının amaçlarından bir tanesidir. Otel, hastane, kafe, yurt, havalimanı gibi alanlarda internet bağlantı hizmetinin kullanılabilmesi için Hotspot Access Point adı verilen cihazlardan yararlanılır. Bu cihazlar, kendilerine gelen Ethernet kablosunda var olan internet sinyalini, geniş menzilli kablosuz internet sinyaline dönüştürürler. Böylece internet bağlantısı, Hotspot Access Point (bağlantı erişim noktası) cihazı ile tüm ziyaretçilerin ve misafirlerin kullanımına sunulur.

Müşterilerine standart ve yönetilme şansı sunmayan sabit Wi-Fi bağlantısının yerine, güçlü, güvenli ve yönetilmesi kolay bir bağlantı deneyimi sunmak isteyen işletmeler, mutlaka bir Hotspot Access Point cihazı satın alır. Hotspot Access Point cihazları, farklı kullanım alanları için farklı özelliklere ve üretim şekillerine sahip olabilir. Örneğin meydan, park, açık hava restoranlar ve kampüs gibi açık alanda kullanılan Hotspot Access Point cihazları su geçirmez ve daha dayanıklı yapıda üretilir. Kapalı alanda kullanılmak üzere üretilen cihazlarda ise dayanıklılıktan ziyade sinyal mesafesinin artırılması amaçlanır. Ayrıca Hotspot Access Pointer’ların hemen hemen hepsinde “Repeater“ özelliği de bulunur. Bu özellik ile A noktasında mevcut olan internet bağlantısı, herhangi bir kablolamaya ihtiyaç duymadan B noktasında da kullanıma sunulabilir. Böylece kablo kirliliği istemeyen kullanıcıların beklentilerine de cevap verilir.

Kullanıcılar tarafından çoğu zaman Router ile Access Point kavramları birbirine karıştırılır. Çünkü her iki cihaz türü de kablosuz internet standardı ile çalışır. Aralarında birçok işlevsel farklılık bulunsa da benzer özellikleri de vardır. Router’lar genellikle internet bağlantısını çokça bilgisayar bulunan ortamlarda paylaştırmak amacıyla kullanılır. Access Point (AP) cihazları ise var olan bir bağlantının geniş alanlara yayılmasını sağlarlar. Kendilerine ait IP adresleri yoktur. Ayrıca otel, hastane gibi büyük yaşam alanlarında bağlantının farklı katlara veya bölgelere yayılmasında, sinyal güçlendirme, menzil artırma projelerinde de Hotspot Access Point cihazları sıkça kullanılır. Öte taraftan müşterilerine Hotspot teknolojisi ile internet erişimi sunmak isteyen işletmeler, standart bir modem yerine Access Point cihazı kullanılırlar.

Post a Comment