WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

Cafeler Neden Hotspot Hizmeti Vermeliler?

Günümüzde cafe işletmelerinin hemen hemen hepsi memnuniyetini sağlamak ve sunulan hizmeti geliştirmek adına müşterilerine kablosuz internet bağlantısı sunar. Cafeler için WiFi, standart bir modem bağlantısı ile sunulabildiği gibi, gelişmiş özelliklere sahip Hotspot teknolojisi kullanılarak da sunulan WiFi hizmetinin kalitesi artırılabilir. Ancak hem güvenlik gereksinimleri hem de yasal zorunluluklar, işletme yöneticileri için belirli sorumluluklar doğurur. Cafeler, 5651 sayılı kamuya açık alanda internet kullanımını düzenleyen kanun maddesi kapsamında değerlendirilir. Bu nedenle ilgili kanun maddesinin belirttiği yasal gerekliliklerin, işletme yönetimi tarafından mutlaka yerine getirilmesi gerekir.

Siber suçların önüne geçilebilmesi ve işlenen siber suçların kim tarafından işlendiğinin tespit edilebilmesi için cafelerde internet trafiğinin kayıt altında tutulması gerekir. Standart Wi-Fi modem bağlantısının sunulduğu cafelerde, internet trafiği bireysel bazda kayıt altına alınmaz. Bu nedenle ağ üzerinden işlenebilecek herhangi bir siber suçta, hat sahibi muhatap olarak alınır. Ancak WifiSpot ile Hotspot teknolojisinin kullanıldığı ağlarda, tüm işlemler bireysel bazda en az iki yıl kayıt altında tutulur. Böylece ağ üzerinden işlenebilecek herhangi bir siber suçtan, işletme sorumluları ve suçu bulunmayan müşteriler sorumlu tutulmaz. Bu sebeple güvenlik açısından cafelerin mutlaka Hotspot teknolojisi kullanması gerekir.Ayrıca sistemin sağladığı diğer bir önemli artı ise, erişilmesi istenilmeyen içeriklerin engellenebilmesidir. Böylece yöneticiler, ziyaretçilerin problem teşkil edebilecek sitelere erişimini engelleyebilirler. Bu özellik hem diğer kullanıcılar için hem de cafe yönetimi için ek bir güvenlik önlemi oluşturur.

Ayrıca Hotspot teknolojisi ile işletme sorumlularının ağ üzerinde tam yetkiye sahip olması sağlanır. İnternet ağına erişim için kullanıcı adı – şifre kombinasyonu veya SMS şifre doğrulaması kullanılarak davetsiz misafirlerin ağa dâhil olması engellenir. Bu teknoloji ile cafe yöneticisi, herhangi bir kullanıcıyı istediği zaman ağdan çıkartabilir. Ayrıca müşteriler arasında kullanım eşitliğinin sağlanması için kota belirlenebilir veya ağa bağlanan kullanıcı için belirli bir süre kullanım imkânı verilebilir. WifiSpot, farklı bir cihaza veya yazılıma ihtiyaç duymadan bahsedilen bu işlemlerin hepsini kolayca gerçekleştirebilir. Ayrıca cafe yöneticilerine, ağda kayıtlı olan kullanıcılar hakkında demografik bilgiler verilerek müşteri potansiyelinin geliştirilmesine yardımcı olunur.

Post a Comment