WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

İşletme Sahibiyseniz Buna Dikkat Edin

Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok işletme müşterilerine, çalışanlarına ya da misafirlerine internetinin şifresini vererek internete bağlanmalarına imkân tanır. Gayet insancıl bir yaklaşımla paylaşılan internet, gerekli tedbirler alınmadığı ve yasal prosedürlere uyulmadığı taktirde bazen çok sıkıntılı durumlarla karşılaşılmasına sebep olabilir. Çünkü işletme sahiplerinin dikkat etmediği konuların başında 5651 sayılı yasa uyarınca internet log kayıtlarının düzgün bir şekilde saklanmaması gelmektedir. 5651 sayılı yasa internet’in önemli figürlerinden olan içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülük ve sorumluluklarını düzenlemektedir. Kafe, restoran, yurt, fabrika, şirket gibi yerler 5651 sayılı yasada toplu kullanım sağlayıcı olarak belirtilmiştir.

5651 Sayılı Kanun Doğrultusunda Yapılması Gerekenler

2007 yılında çıkan ve zaman zaman dönemin koşullarına uygun olarak güncellemeler yapılan 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca kafe, restoran, yurt, fabrika, şirket gibi herkesin ortak erişimle internete bağlanabildiği yerlerde bağlantı verilerinin kaydedilerek saklanması gereklidir. Bu sayede konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirler almak mümkün hale gelmektedir.

İşletmeler 5651 sayılı kanuna göre internet ağlarından bağlantı yapan kişilerin IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların tekil ağ cihaz numarasını (MAC adresi) gösteren bilgileri kaydetmekle mükelleftirler. Kaydetmedikleri taktirde ağlarında herhangi bir kişi tarafından yapılacak yasadışı kullanımlardan kendileri sorumlu olurlar. Bu durum da ileriki süreçte çok ciddi sıkıntılarla karşılaşılmasına sebep olabilir.

İşletme sahipleri işletmelerinde bulunan internet altyapılarını 5651 sayılı kanunda belirtilen şekilde oluşturmalı ve interneti istediği gibi paylaştırma, hız kısıtlama, site engelleme gibi yöntemlerle kontrol altına alabilecek hale getirmelidir. Bu sayede işletme sahipleri internet ağlarından yapılacak tehdit, cinsel istismar, hakaret gibi kanunen cezası olan durumlardan kurtulabilirler.

Post a Comment