WIFISPOT’a Hoşgeldiniz
İletişim Adreslerimiz
485/25 , Alemdağ Cad.
Ümraniye, İstanbul/Türkiye
info@wifispot.com.tr
+90 (212) 988 16 56

5651’e Uygun Altyapıya Sahip Misiniz?

5651 sayılı kanun ile internet ortamında yapılan yayınları düzenlemek ve bu yayınlar aracılığıyla işlenen suçlarla mücadele etmek amaçlanmaktadır. İlgili kanun tüm içerik, yer, erişim ve toplu kullanım sağlayıcı birimlerini kapsamaktadır. Bu birimlerin yükümlülük ve sorumlulukları dâhilindeki internet ortamlarında işlenen suçlar, 5651 sayılı kanunun kapsamına girer. Bu kanun ile birlikte müşterilerine toplu internet hizmeti sunan kişi ve kurumlara bazı sorumluluklar verilmiştir.

Loglama Zorunluluğuna Dikkat!

5651 sayılı kanununa göre internet hizmeti sunan kişi ve kurumların en önemli sorumlulukları loglama yapmaktır. Loglama ile bir sistemde meydana gelen tüm hareketler kayıt altına alınır. Loglama yapılmadığı taktirde internet üzerinden gerçekleşen tüm işlemler internet hizmetini sunan kişi ya da kurumun sorumluluğunda olacağından dolayı çok ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Özellikle otel, kafe, restoran, okul, alışveriş merkezi, fabrika gibi müşterilerine internet hizmeti sunan yerlerde çok sayıda kişi internetinize bağlanabilir.

Bu kişiler içinde dijital ortamda herhangi bir suça karışan kişilerin olması işletme sahiplerini zor durumda bırakabilir. Bu yüzden loglamanın çok dikkatli yapılması gerekir. Loglama yapılırken işletmelerin iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgileri, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ile bu IP adresleri kullanan bilgisayarların ya da elektronik cihazların MAC adresleri kaydedilir.

Altyapının Önemi

5651 sayılı (İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun) yasa kapsamında müşterilerine internet hizmeti sunan kişi ya da kuruluşların 2 yıl boyunca kendi sistemlerinde log kayıtları tutması gerekir. Bu kayıtlar, yapılan loglamalardaki bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin hash (dosya bütünlük) değerlerini kapsar. Zaman damgası ile birlikte kaydedilmesi gereken bu verilerin günlük olarak iki yıl süre ile saklanması zorunludur. 5651’e uygun bir altyapıya sahip değilseniz ilerde sorunlarla karşılaşmamak için bir an önce altyapı güncellemesi yapmanız gerekmektedir. Uygun altyapıyı kurarak internet ağınızdan işlenebilecek sanal suçların önüne geçmiş ve kendinizi sorumluluktan kurtarmış olursunuz. WifiSpot, sizler için loglarınızı 2 yıl boyunca bulut sisteminde saklar. Bu sayede dilediğiniz anda misafirlerinizin log kayıtlarına erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi için iletişim formumuzu doldurun.

Post a Comment